چهارشنبه, 21 آذر,1397 |

شرح خبر

شرح خبر

شبیه سازی سه بعدی به کمک آتش نشان ها می آید

امروزه زمان یکی از فاکتورهای مهم موفقیت در لحظات اولیه آتش سوزی است.هنگامی که زنگ ایستگاه های آتش نشانی به صدا در می آید، با استفاده از اطلاعات جغرافیایی، سریعترین مسیر برای رسیدن به مقصد انتخاب می شود تا در سریعتر زمان ممکن، نیروهای آتش نشانی بتوانند خود را به محل حادثه برسانند.

 

 

متخصصان با شبیه سازی داخلی سه بعدی سعی دارند تا به آتش نشان ها در واکنش سریعتر و درک دقیق تری از صحنه حادثه کمک کنند تا با شناخت دقیق تر بتوانند سرعت عمل بیشتری داشته باشند زیرا یکی از فاکتورهای مهم در مهار آتش سوزی ساختمان ها، آگاهی و شناخت از موقعیت و نقشه داخلی ساختمان می باشد. چنانچه شناخت کافی از طراحی داخلی ساختمان وجود نداشته باشد، نمی توان سرعت عمل کافی را برای مهار آتش سوزی داشت و چه بسا اتفاقات ناگواری را در پی خواهد داشت.

جهت تولید نقشه سه بعدی داخلی، از یک دستگاه اسکنر استفاده می شود که بر روی یک چرخ دستی سوار می شود و با حرکت کردن در ساختمان، شروع به اسکن کردن فضای داخلی ساختمان می کند. این دستگاه می تواند در 12 ساعت، 50 هزار متر مربع را اسکن نماید.

طی آزمونی که از تهیه نقشه سه بعدی داخلی یک ساختمان انجام شد، جهت بررسی نقش این نقشه ها در کمک به آتش نشان ها، از دو گروه از آتش نشان ها دعوت شد تا در یک مانور آتش سوزی وارد ساختمانی که نقشه سه بعدی آن تهیه شده بود شوند که هیچ شناخت قبلی از آن ساختمان نداشتند. گروه اول با روش های سنتی و نقشه های دو بعدی و گروه دوم با در اختیار قرار دادن تبلت هایی که حاوی نقشه سه بعدی از ساختمان اسکن شده بود، وارد ساختمان شدند. نتیجه اینکه  گروهی که دارای نقشه های سه بعدی بودند سرعت عمل بیشتری داشتند و سریعتر به محل حادثه رسیدند.

در مرحله بعدی این طرح که مرحله تکمیلی می باشد، هدف آنست تا با ایجاد ارتباط بین نقشه های سه بعدی و سیستم اعلام حریق، بتوانند به محض فعال شدن سیستم اعلام حریق، محل حادثه بر روی نقشه های سه بعدی نمایش داده شود تا با سرعت بیشتری آتش نشان ها بتوانند به محل اصلی آتش سوزی مراجعه کنند.

به این ترتیب می توان با تهیه نقشه های سه بعدی داخلی از ساختمان های مهم و عظیم به آتش نشان ها کمک نمود تا بتوانند با شناخت دقیقتر از فضای داخلی ساختمان ها در هنگام انجام عملیات اطفاء حریق، با واکنش سریع بتوانند از اتفاقات ناگوار بعدی پیشگیری کنند.

 

گردآوری و ترجمه: عمار رحمانی (دکترای جغرافیا و برنامه ریزی)

منبع: www.geoconnexion.com

آمار بازديدكنندگان:202
print
rating
  نظرات