چهارشنبه, 21 آذر,1397 |

شرح خبر

شرح خبر

زمین در سال ۲۰۱۷ از دید سنجنده های ماهواره دیجیتال گلوب

 

درحالیکه روزنامه نگاران بر روی زمین در تکاپوی تهیه خبر می باشند، ماهواره ها با چرخش بر مدار زمین این صحنه ها را با جزئیات دقیق از فضا مستند سازی می کنند.

به منظور بازتاب مهمترین رخدادهای سال ۲۰۱۷، شرکت دیجیتال گلوب، مجموعه ای از تصاویر خارق العاده را به نمایش گذاشته است. مهمترین وقایع شامل جریانی از بحران های طبیعی، دستاوردهای بهت انگیز … و حرکات  ژئوپولیتیکی میباشد.

 

در زیر برگزیده ای از تصاویر منتشر شده از این شرکت و آنچه در این تصاویر مشخص است، بیان می شود:

تندبادهای دریایی Harvey ،Irma وMaria باعث ایجاد خسارات ناشی از طوفان و سیل  در بخش های وسیعی از آمریکا شدند. تصویر اخذ شده در ۳۰ آگوست توسط ماهواره WorldView-2 است، که نشان دهنده حجم سیل درشهر Brookshire در تگزاس می باشد.

جزیره آتشفشانی جدید تشکیل شده در چند صد مایلی شرق فوجی که دو جزیره هونگا-تونگا و هونگا-هاآبای را به هم متصل کرده است. تصویر اخذ شده با ماهواره ی WorldView-2 در ۲۹ جون این جزیره را نشان می دهد.

 

آغاز بکار ریاست جمهوری دونالد ترامپ بزرگترین روز اعتراض در تاریخ امریکا را به راه انداخت. تصویر اخذ شده در ۲۱ ژانویه توسط ماهواره WorldView-2، اعتراضات بانوان در شهر Denver را نشان می دهد.

نسل کشی مسلمانان Rohingya در میانمار در سال ۲۰۱۷ در سطح بین الملل خبرساز شد. نیروهای نظامی دولتی در روهینگیا به صورت وحشیانه روستاها را به آتش کشیده و به زنان و بچه ها تجاوز نمودند. بیش از ۶۲۰ هزار نفر از مردم مجبور به فرار به کمپ ها در نزدیکی بنگلادش شدند. تصویر اخذ شده توسط ماهواره WorldView-2 در تاریخ ۵ نوامبر کمپ پناهندگان Nayapara در بنگلادش را نشان میدهد.

عراق و سوریه مواضع گروه داعش را تصرف کردند. تصویر اخذ شده توسط WorldView-2  در ۹ اکتبر، نیروهای سوری را نشان میدهد که در میدان النعیم شهر رقه، دورهم جمع شده و با ویرانی های ساختمان های تخریب شده احاطه شده اند.

 

در سال ۲۰۱۷ ونزوئلا با یکی از بدترین رکود اقتصادی در قرن اخیر روبرو شد. تصویر اخذ شده در تاریخ ۲۸ آوریل بوسیله ماهواره WorldView-2 شلوغترین بندر ملی ونزوئلا به نام Puerto Cabello را نشان میدهد  که با کاهش تاسف بار ترافیک کاری و تعداد کم کشتی های پهلو گرفته در چند سال اخیر روبه رو بود.

در ۱۴ اکتبر در سومالی تروریست ها یک کامیون حاوی بمب را منفجرکردند. این حمله که بزرگترین و مرگبارترین حمله از نوع خود بود، باعث کشته شدن ۵۱۲ نفر و مجروح شدن ۳۱۶ نفر شد. تصویر اخذ شده با ماهواره WorldView-3 در تاریخ ۱۶ اکتبر که نشان دهنده شرایط بعد از این انفجار میباشد.

نماینده ارشد سازمان ملل در ۱۰ دسامبر خواستار هماهنگی جهانی برای مقابله با قحطی که زندگی بیش از ۲۰ میلیون نفر در یمن، سومالی، سودان جنوبی و نیجریه را تحت تاثیر قرارداده است، شد. تصویر اخذ شده در تاریخ ۲ دسامبر بوسیله ماهواره WorldView-2  گسترش پناهندگان و چادرهای پزشکی بر پا شده در یکی از آسیب دیده ترین مناطق در Dikwa در ایالت Borno نیجریه را نشان میدهد.

آتش سوزی بزرگ کالیفرنیا را درنوردید. کالیفرنیا با دو سانحه بزرگ آتش سوزی متحمل خسارت های زیادی شد. یکی در منطقه Napa و Sonoma در اکتبر و دیگری در داخل و اطراف لس آنجلس. این آتش ها باعث کشته شدن تعداد زیادی از افراد، نابودی هزاران خانه و صدها هزار مزرعه و باغ شده است. تصویر اخذ شده توسط ماهواره GeoEye-1 در ۱۱ اکتبر،  سوخته شدن محله Coffey در Santa Rosa را نشان میدهد. در این تصویر با ترکیب رنگی کاذب، مناطق قرمز نشان دهنده گیاهان سالم و مناطق سبز و خاکستری نشان دهنده خانه ها و گیاهان سوخته شده است.

منبع: www.arcamap.com

 

 

آمار بازديدكنندگان:209
print
rating
  نظرات