چهارشنبه, 26 دی,1397 |

شرح خبر

شرح خبر

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با حضور در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال به معرفی خدمات الکترونیک شهرداری تهران پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شد.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با حضور در این دوره از نمایشگاه به معرفی خدمات الکترونیک خود از جمله پرتال شهرداری تهران، خدماتی که بر بستر USSD و با شماره گیری #137* ارائه می‌شوند، نرم‌افزار موبایلی خدمات پرداخت شهرداری تهران، نقشه همراه تهران و نقشه آنلاین شهر تهران پرداخت.

در حاشیه برگزاری این نمایشگاه سازمان با معرفی و توضیح بسیاری از خدمات خود به مراجعین و علاقمندان، پاسخگوی آنان بود. همچنین دکتر علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر، دکتر مفاخریان شهردار منطقه 9 و دکتر محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارشناسان و مدیران حوزه IT با بازدید از غرفه سازمان در جریان اقدامات سازمان در حوزه‌های مربوطه قرار گرفتند.

شایان ذکر است نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال تا روز بیست و ششم آبان ماه ادامه داشت. سرویس‌های ارائه شده در این نمایشگاه به طور خلاصه به شرح زیر است:

 

نرم‌افزار نقشه همراه تهران

در پروژه نقشه همراه تهران طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزاری برای ارائه اطلاعات شبکه معابر شهری به همراه بار ترافیکی آنلاین، اطلاعات اماکن مهم عمومی و خدماتی، ارائه سرویس مسیریابی بر اساس بار ترافیکی و نویگیتور سخنگو به زبان فارسی، نقشه سه بعدی کل ساختمان‌های شهر، ارائه امکان جمع‌سپاری اطلاعات توسط شهروندان برای به‌روزرسانی داده اماکن و نیز اشکالات شبکه معابر و... در نظر گرفته شد. امکان ارائه سرویس‌های پایه نقشه و مسیریابی، کمک بزرگی به رفع وابستگی به سرویس‌های مشابه خارجی مانند Google Map و ... می کند.

 

سامانه نقشه آنلاین شهر تهران

سامانه نقشه آنلاین شهر تهران به آدرس map.tehran.ir در سال 1388توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به منظور رفع نیاز شهروندان و بر اساس معيارهاي استاندارد جهاني در دو زبان فارسی و انگلیسی طراحي و در اختيار کاربران قرار گرفته است. در این سامانه، اطلاعات شبکه معابر، اماکن خدماتی و عمومی، تصاوير ماهواره‌اي جديد شهر تهران، اطلاعات ترافيک لحظه‌اي بزرگراه‌ها و خيابان‌هاي اصلي تهران و بسیاری اطلاعات متنوع دیگر و سرویس‌های متنوعی مانند مسیریابی، آدرس یابی و ... قابل دسترس مي‌باشد. همچنين دارندگان وب‌سايت‌ها مي‌توانند نقشه و سرویس‌های این سامانه را به صورت API در سایت خود استفاده نموده اطلاعات دلخواه را بر روي آن نمایش دهند.

 

خدمات الکترونیک شهرداری تهران

پرتال شهرداری تهران به آدرس Tehran.ir درگاه اینترنتی شهرداری برای ارائه خدمات و اطلاعات مورد نیاز شهروندان است. پرداخت اینترنتی عوارض شهری، 137 و 1888، صدور گواهی طرح ترافیک، مفاصا حساب، مشاهده تخلفات رانندگی و مشاهده پرونده شهرسازی و ... نمونه‌هایی از خدمات الکترونیک شهرداری در پرتال است. دسترسی به همه خدمات و اطلاعات حوزه‌های شهری و شهرداری در هر زمان و مکان از طریق یک درگاه الکترونیکی، ایجاد زیرساخت اطلاعاتی مطمئن و مؤثر، اطلاع‌رسانی سریع و در دسترس و کاهش زمان و هزینه ارائه خدمات، کاهش ترددهای زائد شهری برای دریافت خدمات از شهرداری، ایجاد و بهبود روابط شهرداری و شهروندان و دریافت بازخورد شهروندان درباره خدمات شهرداری از جمله اهداف راه‌اندازی پرتال بوده است.

 

USSD

با توجه به اینکه بستر USSD قابلیت ارائه بسیاری از خدمات را فراهم آورده است، این پروژه می‏تواند زیرساختی برای دیگر سرویس‏های ارائه شده در شبکه شهرداری باشد تا هر شهروندی بتواند با تلفن همراه خود از سرویس مورد نظر به راحتی استفاده کند.از طریق کدهای USSD خدماتی مانند عوارض و پسماند نوسازی، عوارض و پسماند کسب و پیشه، سرویس‌های حمل و نقل مانند خرید و استعلام مجوز روزانه و هفتگی و سرویس کارت شناور طرح ترافیک، سرویس‌های اطلاع‌رسانی ارائه می‏شود. محیط ساده و نیز راحتی استفاده از این کدها، سبب شده تا شهروندان از این بستر بسیار استقبال کنند. بزرگترین مزیت USSD عدم نیاز به اینترنت و امنیت بالای آن است.از آنجا که در تهران شماره 137 در جایگاه پل ارتباطی مابین شهروندان و شهرداری شناخته شده است از این رو سامانه مزبور بر روی سرشماره #137* راه‌اندازی شد. بسیاری از خدماتی که پیش‏تر بر روی سایر بسترها ارائه شده بود، اکنون برای استفاده عموم شهروندان، از طریق تلفن همراه نیز فراهم شده است.


نر‌م فزار خدمات پرداخت شهرداری تهران

نرم‌افزار خدمات پرداخت شهرداری تهران با هدف تسهیل استفاده از سرویس‌ها و خدمات الکترونیک شهرداری تهران بر روی بستر موبایل در راستای به حداقل رساندن مراجعه حضوری به مراکز خدمات‌رسان و رفاه حال شهروندان ایجاد شده است. هدف اصلی این نرم‌افزار، ارائه خدمات شهری و سرویس‌های منجر به پرداخت بوده که از طریق USSD با شمارهگیری #137* انجام می‌شود. شهروندان محترم می‌توانند با نصب این نرم‌افزار، از سرویس‌های ارائه شده به راحتی استفاده نمایند.

سرویس‌های استعلام مانند طرح تفصیلی، بافت فرسوده، پرونده شهرسازی، امور مهندسین ناظر، پیگیری 137 و پیگیری 1888، سرویس‌های عوارض مانند عوارض و پسماند نوسازی، عوارض و پسماند کسب و پیشه،سرویس‌های حمل و نقل مانند خرید و استعلام مجوز روزانه و هفتگی و سرویس کارت شناور طرح ترافیک،سرویس‌های اطلاع‌رسانی مانند مشاهده مراکز ورزشی و میادین میوه و تره‌بار، سرویس‌های خدمات پرداخت مانند حساب شهروندی، پرداخت قبوض و فروشگاه مجازی شهروند از جمله خدمات ارائه شده در این نرم‌افزار است.

لازم به ذکر است سرویس خرید کتاب، پرداخت عوارض پارک حاشیه‌ای توسط پارکومتر، سرویس‌های تاکسیرانی و ... نیز در دست راه اندازی هستند. همچنین از قابلیت‌های این نرم‌افزار این است که به صورت خودکار در هنگام عدم اتصال به اینترنت از بستر USSD برای ارائه خدمات استفاده می‌کند.

 

رسانه‌های اجتماعی شهرداری تهران

رسانه‌های اجتماعی شهرداری تهران بیش از چهار سال است که فعالیت خود را در حوزه اطلاع رسانی و ارتباط با شهروندان آغاز کرده و گسترش داده است. شبکه‌هایی مثل فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، تلگرام، کلوپ، آپارات و یوتیوب و... شبکه‌های اجتماعی هستند که از آن برای بازتاب اقدامات و اخبار شهر و شهرداری و همچنین انتقال نظرات، انتقادات و پیشنهادات مردم به بخش‌های مختلف شهرداری تهران استفاده می‌شود

حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (1)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (1)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (2)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (2)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (3)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (3)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (4)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (4)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (5)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (5)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (6)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (6)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (7)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (7)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (8)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (8)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (9)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (9)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (10)
حضور سازمان فناوری اطلاعات در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (10)
آمار بازديدكنندگان:436
print
rating
  نظرات