دوشنبه, 31 اردیبهشت,1397 |

شرح خبر

شرح خبر

پایگاه تصاوير ماهواره ای شهر تهران

با توجه به رشد سریع و تغییرات زیادی که در شهر تهران رخ می‌دهد، هر ساله شهرداری تهران، تصاویر ماهواره‌ای جدید را تهیه کرده و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می دهد و بدین ترتیب پایگاهی از تصاویر ماهواره ای با کیفیت های مختلف تهیه شده است.

 

 

کاربردها:

تصاوير ماهواره ای در شهرها کاربرد های متعددی داشته که از مهمترين آنها تشخيص عوارض، تکميل و بروزرسانی پایگاه اطلاعات تصاویر ماهواره ای، تهیه فتومپ، تولید و بروزرسانی اطلاعات مکانی در شهر وکشف تغییرات کاربریهای مختلف از جمله فضای سبز، در طی سالهای متوالی است.

 

1- کشف تغییرات فضای سبز شهر تهران

یکی از روشهای کشف تغییرات در عوارض شهری، استفاده از طیف رنگی در تصاویر ماهواره ای سالهای مختلف می باشد که با توجه به ثبت بازتابهای مختلف از عوارض شهری در باندهای رنگی ، این امکان به راحتی میسر می باشد. هر پیکسل در باندهای موجود تصوير دارای یک عدد رقومی است که میزان بازتاب در آن باند را نشان می دهد، هر عارضه دارای محدوده­ای مشخص از این اعداد می باشد. درنتیجه می­توان عوارض گیاهی را با استفاده از روش­های طبقه­بندی استخراج نمود.

داده­ های استفاده شده در این مورد، تصاوير ماهواره ­ای با قدرت تفکیک متفاوت هستند. تصاویر سال های 83  توسط سنجنده  SPOTعکسبرداری شده­اند. این تصوير، دارای رزولوشن 2.5 متر و در 3 باند R,G,B تهیه شده است. تصوير سال 94 مربوط به ماهواره WorldView3 باقدرت تفکیک 40 سانتی متر و چهار باندی می باشد.

 

 

2- آشکارسازی تغييرات کاربری‌های شهر تهران

امکان تفکیک عوارض شهری به چند کلاس عمده فضای سبز، عوارض آبی، ساختمانی و صنعتی از طریق طبقه بندی نیمه اتوماتیک بر روی باندهای تصاویر ماهواره ای، وجود دارد که از این طریق نقشه کاربری اراضی شهر تهران تهیه شده است.

 

 

3- بررسی روند تغيير و تحولات شهري با كمك تصاوير ماهواره‌اي

با استفاده از تصاوير ماهواره ای سالهای متوالی می توان روند تغییرات عوارض شهری را مورد بررسی قرار داد. در شکل زیر روند تغییرات پارک نهج البلاغه از سال 88 تا 92 مشاهده می شود.

 


بوستان نهج البلاغه از سال 88 تا92

 

4- تهیه فتومپ

یکی از کاربردهای تصاویر ماهواره ای تهیه عکس نقشه است. جهت تهیه عکس نقشه لایه های مختلف نقشه بر روی تصویر ماهواره ای قرار میگیرد و تصوير ماهواره ای را گویا تر می سازد.

 

 

5- تهيه مدل سه‌بعدی مجازی شهر

یکی از کاربردهای تصاویر ماهواره ای ایجاد مدل سه بعدی شهر از طریق تصاویر استریو می باشد که در زیر نمونه ای از آن نمایش داده شده است.

 

 

تاریخچه تصاویر ماهواره ای:

 

مستندات قابل ارائه:

کليه ي عکس های هوایی در بانک هاي اطلاعاتي شهرداري بارگذاري شده اند و در حال استفاده مي باشند، همچنين شهروندان يا شرکتها مي توانند از طريق واحد فروش نقشه (با تلفن 84169186) اقدام به خريداري محصولات مختلف نمايند.

تهیه و تنظیم: فرانک فرازدل ( رئيس دايره فتوگرامتری وسنجش از دور)

آمار بازديدكنندگان:422
print
rating
  نظرات