پنجشنبه, 28 تیر,1397 |

شرح خبر

شرح خبر

آشنایی با نقشه های موضوعی و کارتوگرافی شده شهرداری تهران

تهيه نقشه هاي موضوعي و کارتوگرافي شهر تهران

توليد نقشه هاي موضوعي و کارتوگرافي شده، يکي از اقدامات سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در کنار ساير مسئوليت هاي خود در ارتباط با اطلاعات مکاني است که هدف آن گسترش فرهنگ استفاده صحيح از نقشه و اطلاعات مکاني در راستاي کاهش هزينه هاي شهر و شهروندان است. از اهداف اصلي آن دسترسي به نقشه به روز، تسهيل پيداکردن اماکن، مسيرها و آدرس هاي مورد نظر توسط شهروندان شهر تهران و برنامه ريزي سفر درون شهري با توجه به حجم عظيم ترددهاي روزانه درون شهري مي توان برشمرد.

 

اطلس راهياب شهر تهران

در راستاي توليد ابزارهاي کمک تصميم ساز و براي توسعه و عمران پايدار شهر تهران، اولين مجموعه از اطلس هاي راهياب شهر تهران در سال 1377 به چاپ رسيد. از آن سال به بعد شهرداري تهران سالانه و يا هر چند سال يک بار اقدام به اصلاح، به روزرساني و چاپ اين مجموعه با هدف ارتقاء سطح آشنايي و استفاده از اطلاعات مکاني مخاطبان نموده است.

اطلس راهياب محصولي است به صورت کتاب که نقشه شهر تهران با جزئيات زياد تا اسامي معابر فرعي و بن بست ها و همچنين اماکن مهم شهر نمايش داده شده و هر قسمت از نقشه در يک صفحه نمايش داده شده است. همچنين اسامي معابر به صورت ليست شده و در انتهاي صفحات نقشه نمايش داده شده که از طريق مختصات درج شده در کنار نام هر معبر، کاربر مي تواند موقعيت آن را در صفحات پيدا نمايد و در انتها، کتاب نقشه هاي موضوعي شامل تقسيمات مناطق شهرداري – محدوده طرح ترافيک و زوج و فرد – خطوط و ايستگاههاي  مترو و بي آر تي می باشد.

اين محصول به صورت عمومي توليد شده و در فروشگاه محصولات عرضه مي شود و همچنين قابليت سفارشي سازي بر اساس نياز مخاطب را نيز دارا است بدين شکل که بجاي نمايش اماکن مهم بر روي نقشه اطلاعات مد نظر صاحب سفارش بر روي نقشه نمايش داده خواهد شد و همچنين امکان اختصاص چند صفحه اختصاصي براي معرفي خدمات و يا محصولات صاحب سفارش نيز وجود خواهد داشت

 

فوائد اطلس راهياب نقشه:

1. قابل حمل بوده

2. مشاهده نقشه به همراه جزئيات فراوان

3. سفارشي سازي بر اساس نياز

4. امکان نمايش حجم زيادي از اماکن  شاخص شهري

5. امکان نمايش جزئيات بيشتر از معابر شهري

 

 ابعاد متنوع موجود اطلس راهياب:

1. وزيري

2. پالتويي

3. جيبي

4.A4

5.َA3

سفارشي سازي اطلس راهياب مناسب چه کساني مي باشد؟

سازمانها جهت معرفي موقعيت سازمانهاي زير مجموعه خود

بانکها:جهت معرفي شعب بانک

بيمه ها:جهت معرفي نمايندگي ها و مراکز طرف قرارداد

رستورانهاي و فروشگاههاي زنجيره اي

مشاورين املاک

شرکتها

و . . .

 

نقشه 1:16000 شهر تهران

اين محصول شامل نقشه يکپارچه چاپ شده در ابعاد بزرگ (220*200) مي باشد که بر روي ديوار نصب شده و جهت استفاده در شهرداريها ، املاک ، کاربران خاص و ... مورد استفاده قرار ميگيرد. در اين نقشه ها جزئيات بيشتري نمايش داده شده و معمولا مديران از اين نقشه ها استفاده مي کنند. اين نقشه مسير و ايستگاههاي اتوبوسهاي تندرو ، خطوط مترو، محدوده طرح ترافيک، معابراصلي، مراکز و محدودهاي و نواحي مناطق 22 گانه شهرداري شهر تهران مي باشد و هدف آن گسترش فرهنگ استفاده صحيح از نقشه در راستاي کاهش هزينه هاي شهر و شهروندان بوده و آخرين بار اين نقشه در سال 1396 چاپ شده است.

 

 

نقشه 1:40000 شهر تهران

نخستين مجموعه از نقشه هاي 1:40000 شهر تهران و حومه در سال 1384 به چاپ رسيد که  در اين نقشه مسير و ايستگاه هاي اتوبوسهاي تندرو و مترو، محدوده طرح ترافيک، معابر اصلي، مراکز و محدودهاي مناطق 22 گانه شهرداري شهر تهران با زمينه تصوير ماهواره اي و بخشي از حريم تهران نمايش داده شده است.

 

 

پوستر نقشه ديواري(کنفرانسي)

پوستر نقشه، شامل يک نقشه يک رو چاپ شده و يکپارچه در ابعاد بزرگ است که بر روي ديوار نصب شده و جهت استفاده در املاک و محل کار مورد استفاده قرار ميگيرد.در اين نقشه ها جزئيات بيشتري نمايش داده شده و معمولا به صورت گروهي مورد استفاده قرار ميگيرد.

سفارش دهنده مي تواند بر روي نقشه اطلاعات درخواستي را سفارش داده و حتي اطلاعات دفاتر – شعب و نمايندگي هاي خود را جهت جانمايي سفارش دهد.

 

فوائد پوستر نقشه:

1. ابعاد بزرگ و جزئيات بيشتر

2. سفارشي سازي بر اساس نياز

3. قابليت استفاده گروهي و مناسب براي سالن هاي کنفرانس

4. امکان نمايش نقشه هاي موضوعي و تحليلي در کنار نقشه کلي

 

انواع پوستر نقشه:

1. 100*70سانتي متر

2. 140*100 سانتي متر

3. 160*140 سانتي متر

4. 300*200 سانتي متر

 


نمونه پوستر نقشه دیواری ناحیه ای (ناحیه 1 منطقه 20 شهرداری تهران)

 

نقشه های موضوعی خاص

این محصول بنا بر اعلام درخواست سازمانها و مناطق 22 گانه، بر پایه لایه های اطلاعاتی مختص به آنها تهیه می شود.


نمونه نقشه تهیه شده برای خطوط مترو

 

پیشرفت و نحوه سفارشی سازی

کليه ي نقشه ها و مستندات آماده شده در بانک هاي اطلاعاتي شهرداري بارگذاري شده اند و در حال استفاده مي باشند،همچنين شهروندان يا شرکتها مي توانند از طريق واحد فروش نقشه (با تلفن 84169186) اقدام به خريداري محصولات مختلف نمايند.

گردآوری و تنظیم: علیرضا جعفری روشن (رئیس دایره کارتوگرافی)

آمار بازديدكنندگان:488
print
rating
  نظرات