دوشنبه, 28 خرداد,1397 |

شرح خبر

شرح خبر

تکنولوژی 3 بعدی GIS و آینده انرژی های تجدیدپذیر در استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا (ANU) به کمک تکنولوژی 3بعدی  GIS، به راه حلی دست یافته است که می تواند چشم انداز آینده انرژی استرالیا را تغییر دهد.

باتوجه به اینکه استرالیا در آینده با بحران انرژی روبروست، لذا نیازمند انرژی های تجدید پذیر و مقرون به صرفه است.

دانشگاه ملی استرالیا  به عنوان مرکز انرژی های پایدار به راه حلی دست پیدا کرده که میتواند نیاز به منابع تأمین انرژی گاز و ذغال سنگ در استرالیا را مرتفع کند.

پروفسور اندرو بلکرز به عنوان مجری طرح تحقیقاتی، به روشی دست پیدا کرده است که می توان از طریق پمپاژ آب از مناطق پایین تر و ذخیره سازی انرژی، به یک شبکه امن و ارزان و 100 درصد تجدید پذیر در زمینه انرژی دست یافت.

بنا به گفته ایشان: باتوجه به تولید برق توسط باد و انرژی خورشیدی در استرالیا، در طی روز به دلیل وجود نور خورشید و انرژی باد، برق بیشتری وجود دارد که میتوان آب را از مخازن پایین به سمت مخازن بالاتر پمپاژ نمود و شب هنگام که هزینه برق گرانتر است، با عبور آب از داخل توربین ها به مناطق پایین دست انتقال داد.

 

مکان های ذخیره سازی بر اساس تعدادی از عوامل، از جمله ارتفاع، اندازه، نزدیکی به مراکز جمعیتی و چشم انداز اطراف انتخاب می شود که نباید مزاحم پارک های ملی و پارک های حفاظت شده باشد.

 

با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) می توان این مکان ها را سریعتر از هر روش دیگری انتخاب و تجزیه و تحلیل کرد.

تیم تحقیق شامل Dr Matthew Stocks ، Bin Lu  و  Kirsten Andersonو با همکاری شرکت ESRI، با استفاده از فناوری 3 بعدی، مکان های بالقوه از کوئینزلند شمالی، و ساحل شرقی جنوب استرالیا و تاسمانی را مورد مطالعه قرار دادند.

- استفاده از مدل ارتفاعی رقومی استخراج شده از داده های ماهواره ای برای انجام تجزیه و تحلیل هیدرولوژیکی مکان های بالقوه

- فرآیندهای GIS شامل شبیه سازی، تولید نقشه ها، تجزیه و تحلیل، اکتشاف و خروجی داده های 3 بعدی.

- تجزیه و تحلیل های 3 بعدی که ظرفیت آب و قدرت بالقوه مکان های ذخیره سازی آب را نشان می دهد.

با استفاده از نرم افزار 3 بعدی CityEngine شرکت ESRI، می توان تصویری حقیقی از تحقیقات را مشاهده کرد. نقشه های 3 بعدی بصورت عمومی منتشر می شود تا همه بتوانند تحلیل های خود را در رابطه با این موضوع به اشتراک بگذارند.

مرکز ANU با سرمایه گذاری بر روی انرژی های فراوان خورشید و باد در استرالیا بعلاوه تکنولوژی 3 بعدی GIS، پیشرو در یافتن راه حل هایی برای دستیابی به انرژی های تجدید پذیر در استرالیا برای بحران انرژی در استرالیا می باشد.

 

نویسنده: Tobias Schubert

ترجمه: عمار رحمانی (دکترای جغرافیا و برنامه ریزی)

منبع: https://esriaustralia.com.au

 

آمار بازديدكنندگان:313
print
rating
  نظرات