پنجشنبه, 30 آبان,1398 |

شرح خبر

شرح خبر

انتشار کتاب اطلس پایداری شهر تهران

کتاب «اطلس پایداری شهر تهران» به عنوان اولین گزارش تخصصی در موضوع پایداری شهری تهران، توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران این اثر با استفاده از داده‌ها در کوچک‌ترین سطح (پارسل و بلوک) به تولید شاخص‌هایی در کوچک‌ترین سطوح برنامه­ ریزی شهری و تقسیمات کالبدی شهر (محله­ ها) پرداخته و انتشار عمومی یافته است.

معرفی پروژه

پایداری شهری یکی از جدی‌ترین موضوعات و دغدغه‌های بسیاری از کلانشهرهای دنیاست. اکثر کلانشهر های دنیا (ملبورن، سیدنی، بارسلون، هنگ کنگ، مکزیکو سیتی، شیکاگو، لندن، سنگاپور، پکن و ...) به دنبال دستیابی به شهری پایدار بوده و اقدامات جدی و مشخصی را در این زمینه دنبال می‌کنند.

در همین راستا رصدخانه شهری تهران با همکاری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران پروژۀ سنجش پایداری شهر تهران را در سال 1394 کلید زد. نیاز به تولید شاخص‌های بین‌المللی از جمله دلایل اهمیت این پروژه است. شاخص‌هایی که دارای ادبیات نظری جهانی و معتبری باشند.

وجود بستر داده‌ای مناسب در رصدخانۀ شهری تهران، برای تولید شاخص‌های تلفیقی و مرکب مانند شاخص مرکب پایداری نیز از دیگر دلایل و اهداف این پروژه است.

این مستند با همکاری دکتر اسفندیار زبردست از اساتید برجسته دانشگاه تهران در هشت فصل تنظیم شده که ابتدا با مروری بر متون نظری و تجربی مرتبط، شاخص‌های نشانگر موضوع پایداری شهری ارائه شده است. در این اطلس، شاخص‌های متعدد نشانگر ابعاد مختلف پایداری شهری (بیش از 300 شاخص)، از متون نظری و تجربی بین‌المللی استخراج شده و تعدادی از آن‌ها برای اندازه گیری وضعیت پایداری در سطح محله‌های کلانشهر تهران شناسایی، انتخاب و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

محورها

محورهای این اطلس شامل پایداری زیست محیطی، پایداری اجتماعی، پایداری اقتصادی، آسیب‌پذیری اجتماعی،  تاب‌آوری شهری  و پراکنده‌رویی شهری می‌باشد. در این خصوص چهارچوب نظری و مدل‌های مفهومی مناسب با شرایط کلانشهر تهران برای هریک از موضوعات مذکور ارائه شده و سپس با استفاده از روش‌های کمی مناسب، توزیع فضائی این موضوعات در سطح محله‌های کلانشهر تهران نقشه‌سازی شده و جمع‌بندی نهائی با تولید شاخص مرکب پایداری تهران صورت پذیرفته است. رعایت سلسله مراتب در بیان ابعاد و شاخص‌ها و همچنین ارائه محلات با بیشترین و کمترین مقادیر در هر شاخص سبب شده است تا بهره‌گیری از اطلس در همه سطوح برنامه‌ریزی و مدیریت شهری امکان‌پذیر شود.

کاربردها

امکان بهره‌برداری تمامی حوزه‌های تخصصی شهرداری تهران برای برنامه‌ریزی‌های آینده، به‌کارگیری نتایج برای اتخاذ سیاست‌های شهری لازم در برنامه پنج‌ساله سوم، امکان برنامه‌ریزی در حوزه شهرسازی، مالی و اقتصادی با توجه به محدودیت و مزیت‌های مکانی به دست آمده در شهر، امکان بهره‌برداری از نتایج برای درک برابری یا نابرابری فضایی در بین محلات شهر تهران و امکان تحلیل خوشه‌های فضایی شکل گرفته در شهر تهران از مهمترین کاربردهای اطلس پایداری شهر تهران است.

امید است با ادامه این کار و با یاری متخصصان و انجام مطالعات لازم، زمینه تداوم انتشار اطلس پایداری کلانشهر تهران میسر شده تا کلانشهر تهران نیز همانند سایر کلانشهرهای مهم جهان، از سیستم پایش و اجرای منظمی برای سنجش و ارتقای پایداری شهری برخوردار شود.

آمار بازديدكنندگان:1740
print
rating
  نظرات