پنجشنبه, 30 آبان,1398 |

نقشه تهران

سامانه نقشه تهران یکی از سرویس‌های اطلاعات جغرافیایی شهرداری تهران است که در آدرس اینترنتی map.tehran.ir در دسترس عموم قرار دارد. هر چند این نقشه از پایگاه داده مشترکی با سایر سرویس‌های اطلاعات جغرافیایی شهر تهران بهره می‌برد، اما ظاهری متفاوت از بقیه داشته و با رعایت اصول کارتوگرافی از جهاتی زیباتر و برای بسیاری از کاربران عادی، کاربردی‌تر محسوب می‌شود. هدف از راه‌اندازی این سامانه از یک سو ایجاد یک بستر اطلاعات جغرافیایی (نقشه تحت وب) برای بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف برای قرار دادن اطلاعات مکانی مورد نظر در قالب نقشه براساس معیارها و استانداردهای جهانی و از سوی دیگر ایجاد درگاه اطلاعات مکانی برای سرویس‌های شهروندی و گردشگری بوده است.

سامانه نقشه بر خط شهر تهران از سال 1387با هدف ایجاد درگاه واحد جهت سرویس اطلاع‌رسانی شهروندی در پورتال شهرداری تهران راه‌اندازی شد. همچنین با طراحی و پیاده‌سازی‌ API نقشه روی این سامانه نیاز سایر اشخاص حقیقی و حقوقی جهت استفاده از بستر نقشه برای ارائه اطلاعات مکانی روی ایـنـتـرنـت را برآورده کرده است. توسعه این سامانه هرساله براساس درخواست‌ها، انتقادات و پیشنهادهای ثبت شده شهروندان روی سامانه نقشه تهران انجام می‌شود و بدون شک این، یکی از رموز موفقیت این سامانه بوده است.

امکانات جدید نقشه تهران

عکس های پانوراما (360 درجه): ازجمله ویژگی‌های نقشه تهران انتشار عکس‌های استریت ویو یا نمای خیابانی واقعی است که به عکس‌های پانوراما مشهور است؛ پانوراما نمونه‌ای از عکس‌ها هستند که قابلیت نمایش 360درجه از یک مکان را در محیط مجازی فراهم می‌کنند. این سرویس‌، کاربر را قادر می‌سازد که به جای مسافرت درون شهر، در دنیای مجازی شهر گردش و زوایای دلخواه خود را انتخاب کند.

جست‌وجوی هوشمند: انواع آدرس‌یابی‌های محاوره‌ای روزانه در این سامانه قابل جست‌وجو است.

جست‌وجوی اماکن خدماتی و عمومی: امکان جست‌وجوی اماکن خدماتی و عمومی با اطلاعات تکمیلی مناسب در این سرویس وجود دارد. برای نمونه امکان جست‌وجوی بیمارستانی با امکانات ویژه تخصصی که خدمات بیمه مورد نظر شهروند را ارائه دهد در این سامانه امکان‌پذیر شده است.

از خدمات تازه‌ای که به این سامانه اضافه شده محله‌محوری است. چنانچه شهروندی بخواهد در محدوده محله سکونت خود یا یک محله دلخواه، اطلاعاتی کسب کند می‌تواند از این سامانه استفاده کند. معرفی محله، اخبار مکان محور محله‌ای، معرفی اماکن گردشگری، خدماتی و عمومی محله و خدمات محله‌ای از مهم‌ترین بخش‌های جدید این سامانه است.

مسیریابی هوشمند با بار ترافیکی: یکی دیگر از این سرویس‌ها مسیریابی با توجه به حجم ترافیکی است. غالب سامانه‌های مسیریابی تنها با مدنظر قرار دادن کوتاه‌ترین مسافت، مسیر را تعیین می‌کنند و بدیهی است که لزوما کوتاه‌ترین مسیر، بهترین مسیر نیست. این سرویس با استفاده از اطلاعات ترافیکی معابر، بهترین مسیر را از نظر صرف زمان سفر پیشنهاد کند. این مسیریابی هوشمند با پارامترهای مختلف در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

گردشگری مجازی: کاربران می‌توانند از سرویس گردشگری مجازی روی نقشه تهران و سایت virtualtour.tehran.ir بهره‌مند شوند که دارای امکاناتی همچون: تصاویر گیگاپیکسلی از شهر تهران، معرفی و تصاویری از اماکن مذهبی، اماکن تاریخی، تهران قدیم، تصاویر سه بعدی از تهران و ... می باشد.